Etusivu / Uutiset / Heikkilä ja Tapio ajoivat Fatbiken SM-voittoihin

Heikkilä ja Tapio ajoivat Fatbiken SM-voittoihin

lauantai 26.2.2022

Fatbike-pyöräilyn Suomen Mestaruuskilpailut kilpailtiin tänään Sodankylän Kommattivaaralla. Kilpailu käytiin ihanteellisissa olosuhteissa aurinkoisessa säässä noin kymmenen asteen pakkasessa.

Järjestävä seura Ounaksen Pyörä-Pojat oli tehnyt kilpailureitiksi leveän ja kovapohjaisen 12 kilometrin kierroksen. Naiset kiersivät kierroksen kahdesti ja miehet kolmesti. Lisäksi molemmat SM-luokat ajoivat lopuksi yhden kolmen kilometrin kierroksen, joka oli korkeuseroiltaan vaativampi.

Naisten kilpailussa järjestävän seuran Anni Tapio ajoi alussa saman seuran Seliina Mannisen kanssa. Lopulta Tapio ajoi selkeään voittoon. Kolmas oli Cycle Club Helsingin Jaana Hyvärinen.

Anni Tapio voitti fatbiken SM-kultaa.

Miesten kilpailu lähti liikkeelle noin kymmenen hengen pääjoukon ajaessa sopuisasti yhdessä. Viimeisellä pitkällä kierroksella kärkiryhmä oli kutistunut viiteen. Puolustava mestari, Oulu Triathlon & Cyclingin Juha Kangaskokko harvensi kärkeä viimeisen pitkän kierroksen lopulla isoimmassa nousussa. Kangaskokko johtikin kilpailua nuoren Niko Heikkilän (OPP) seuratessa, kun lähdettiin viimeiselle kolmen kilometrin kirikierrokselle. Viimeisillä kilometreillä Heikkilä karkasi voittoon ja palkintopallin reunapaikoille nousivat OTC:n Juha-Matti Savukoski ja Jukka Oikarinen. Kangaskokko taipui viidenneksi.

Niko Heikkilä voitti Fatbiken SM-kultaa.

Tulokset