Huippupyöräily-yksikkö

Huippupyöräily-yksikön rooli Suomen Pyöräily ry:ssä on huippu-urheilun strateginen suunnittelu ja toteutuksen valvonta.

Kansainvälisen kilpailutoiminnan organisointi

  • Joukkueiden valinta esittelijän ehdotukseen perustuen
  • Arvokisajoukkue-ehdokkaiden esittely Suomen Pyöräilyn hallitukselle
  • Belgian talon vuokraus, toiminnan järjestäminen
  • Kilpailumatkojen budjetointi ja toteutus yhdessä lajijaostojen kanssa
  • Kilpailukalenterin laatiminen yhdessä lajivastaavien kanssa

Osaamisen kehittäminen

  • Tiedonjako ja yhteydenpito urheilijoihin, valmentajiin ja seuroihin
  • Valmentajien koulutuksen järjestäminen

Urheilijoiden kehityksen seuraaminen ja varmistaminen

  • Valmennusryhmäurheilijoiden fyysisen kehityksen seuranta
  • Keskustelut valmentajien ja urheilijoiden kesken
  • Kehitysehdotusten tekeminen

Urheilijoiden urakehityksen tukeminen

  • HPY:n jäsenten kontaktien käyttö
  • HPY:n jäsenten sekä muun Suomen Pyöräilyn piirissä olevan osaamisen hyödyntäminen urheilijan urakehityksen tukemiseksi
  • Kansainvälisten kilpailumahdollisuuksien järjestäminen
  • Tukitoimintojen järjestäminen

Lajin arvostuksen lisääminen

  • Avoin, perusteltujen päätösten tekeminen ja julkistaminen
  • Lahjakkuuksien seulonta, myös muiden lajien parista

Huippupyöräily-yksikkö 2021 

Strateginen yksikkö

Mika Simola
Puheenjohtaja
mika.simola@pyoraily.fi

Lajit

Maantie MU23, ME
Ilpo Kyllönen
ilpo.kyllonwn@gmail.com

Maantie WU23, WE
Jarmo Sorsa
jarmo.sorsa@pyoraily.fi

Maantie U19
Juho Suikkari
juho.suikkari@fincycling.com

Rata U19, U23
Mika Simola
mika.simola@pyoraily.fi

Maasto XCO, XCE, XCM
Mikko Nurmela
mikko.nurmela@pyoraily.fi

Maasto DH
Visa Linnala
suomidh@gmail.com

CX
avoin

Trial
Antti Stenvall
antti@stenvall.fi

BMX
Katariina Laakkonen
katariina.laakkonen@pyoraily.fi

Para
Mikko Peltonen
mikko.peltonen@pyoraily.fi

Asiantuntijat

Antidoping
Marja Koponen
marja.koponen@pyoraily.fi

Lääkäri
Iikka Lantto
iikka.lantto@fimnet.fi

Päätökset ja dokumentit

Huippupyöräily-yksikön päätökset ja dokumentit löydät materiaalipankista.

Pöytäkirjat

Huippupyöräily-yksikön kokouspöytäkirjat löydät materiaalipankista.