Etusivu / Kilpaileminen / Maajoukkueryhmät

Maajoukkueryhmät

Maajoukkueryhmät muodostuvat ajajista, joilla on tavoitteellista toimintaa kohti kansainvälisiä kilpailuja sekä arvokilpailuja. Pyöräilyn eri alalajeilla on erilaiset lähtökohdat maajoukkueryhmille, sillä maajoukkueeseen tarvitaan toisessa alalajissa joukkue ja toisessa joukkueen voi muodostaa yksi ajaja. 

BMX-pyöräily

U23, Championship

  • Antti Laakkonen, BMX-Helsinki

Lajivastaava Katariina Laakkonen

 

 

Maantiepyöräily

Ammattilaiset

  • Jaakko Hänninen
  • Joonas Henttala
  • Anniina Ahtosalo

Miehet, Elite/U23

  • Antti-Jussi Juntunen, Akilles
  • Jaakko Sillankorva, Akilles
  • Veeti Vainio, Akilles
  • Ukko Peltonen, Akilles
  • Oskari Kolehmainen, TWD-Länken
  • Leevi Kervinen, Akilles
  • Markus Knaapi, IK-32
  • Axel Källberg, TWD-Länken
  • Severi Savukoski, GIF
  • Jesper Lindberg, Akilles

Lajivastaavat Ilpo Kyllönen, Joni Kanerva ja Jamie Given

Naiset, Elite/U23

  • Aino Hämäläinen, PoTa
  • Minna-Maria Kangas, IK-32
  • Antonia Gröndahl, IK-32
  • Ida Sten, PoTa
  • Hanna Joronen, IBD
  • Laura Vainionpää, S-Bikes Doltcini
  • Meri Helmi, Motion Finland
  • Ursula Lindén, PoTa
  • Essi Pelto-Arvo, IBD

Lajivastaavat Lotta Henttala ja Juha Aintila

Miehet, U19

Lajivastaava Juho Suikkari

Naiset, U19

  • Wilma Aintila, IK-32
  • Heidi Antikainen, CCH
  • Erika Ingves, IK-32
  • Ida Kontkanen, PoTa
  • Emilia Holmila, PoTa
    Lajivastaava Juha Aintila

Maastopyöräily, alamäkiajo (DH)

Elite

  • Onni Rainio, Jyps
  • Anton Metsärinta, Retkikunta Racing
  • Tarmo Ryynänen, Retkikunta Racing
  • Christopher Ström, Kymi Anti-Flow
  • Petteri Leivo, Habanero Hartcore

Lajivastaava Visa Linnala

U19

  • Samu Kauppinen
  • Leo Melvas

Lajivastaava Visa Linnala

Maastopyöräily, XCO, XCE, XCM

Naiset, Elite

  • Noora Kanerva
  • Kajsa Salmela

Lajivastaava Mikko Nurmela

Miehet, Elite

  • Sakari Lehtinen, Hyvinkään Pyöräilijät
  • Niko Heikkilä, Ounaksen Pyörä-Pojat

Lajivastaava Mikko Nurmela

Miehet, U23

    • Aksel Rantanen, Porvoon Akilles
    • Matias Ahtosalo, Korson Kaiku

    Lajivastaava Mikko Nurmela

    Miehet, U19

    • Elias Hämäläinen, TWD-Länken

    Lajivastaava Mikko Nurmela

    Parapyöräily

    A-maajoukkue

    A-maajoukkue (HUY:n tukiurheilijat)

    • Teppo Polvi, MH1

    • Harri Sopanen, MH1

    Lajivastaava Mikko Peltonen

    B-maajoukkue

    • Jani Peltopuro, MH3
    • Pauliina Hatunen ja Tiina Nieminen, WB
    • Elena Terehova, WH3 (KV-luokittelu kesken)
    • Sini Pyy, WH4
    • Liisa Lilja, WC2
    • Marko Kovalainen

    Lajivastaava Mikko Peltonen

    Ratapyöräily

    Naiset, U23

    • Potentiaaliset ajajat nimetty muihin ryhmiin

    Lajivastaava Mika Simola

    Miehet, U23

    • Potentiaaliset ajajat nimetty muihin ryhmiin

    Lajivastaava Mika Simola

    Trial-pyöräily

    Elite

    • Antti Rekilä, Jyväskylän Pyöräilyseura

    Lajivastaava Antti Stenvall

    U19

    • Eemeli Kanervo, Jyväskylän Pyöräilyseura
    • Magnus Karlosson, Team Velo Cycling
    • Niilo Stenvall, Tampereen Pyörä-Pojat

    Lajivastaava Antti Stenvall

    Cyclocross

    • Maajoukkueryhmä kaudelle 2022-2023 nimetään elokuussa

    Lajivastaava Jordan Thomas