Huippypyöräily-yksikön (HPY) lajivastaavien ehdotuksesta, HPY on nimennyt maajoukkueryhmät kaudelle 2021. Ryhmiä täydennetään kauden aikana. Yhteydenotot maajoukkueryhmiin liittyen ensisijaisesti lajivastaaviin sähköpostilla. Huippupyöräily-yksikön puolesta lisätietoja antaa sähköpostilla yksikön puheenjohtaja Mika Simola.
Onnea nimetyille urheilijoille!

 

Maajoukkueryhmät 2021

MAANTIE                          

Ammattilaiset

Lotta Henttala

Joonas Henttala

Jaakko Hänninen

 

Miehet, Elite/U23, lajivastaava Ilpo Kyllönen

Antti-Jussi Juntunen Porvoon Akilles (U23)

Jaakko Sillankorva Porvoon Akilles (U23)

Veeti Vainio Porvoon Akilles (U23)

Samuli Öhman Porvoon Akilles (U23)

Ukko Peltonen Porvoon Akilles

Jesper Lindahl Porvoon Akilles

Sauli Pietikäinen TWD-Länken

Jimi Aalto TWD-Länken (U23)

Otto Kolehmainen TWD-Länken (U23)

Vladyslav Magokon GIF-Chebici

 

Naiset, Elite/U23, lajivastaava Jarmo Sorsa

Aino Hämäläinen PoTa (U23)

Minna-Maria Kangas IK-32

Antonia Gröndahl IK-32

Ida Sten PoTa

Hanna Joronen IBD

Eeva Sarlin

 

Miehet, U19, lajivastaava Juho Suikkari                     

Leevi Kervinen

Axel Källberg

Tomas Casimir Niemi

Aaro Lampela

Severi Savukoski

 

Naiset, U19, lajivastaava Jarmo Sorsa  

Anniina Ahtosalo KorsKa

Wilma Aintila IK-32 Suomen Pyöräily Huippupyöräily-yksikkö 3.3.2021

 

RATA, lajivastaava Mika Simola           

Naiset, U23

Sonja Taskinen TVC

 

BMX, lajivastaava Katariina Laakkonen

Juniors, Championship

Antti Laakkonen BMX-Helsinki

 

DH, lajivastaava Visa Linnala                

Elite

Onni Rainio Jyväskylän Pyöräilyseura

Anton Metsärinta Retkikunta Racing

Tarmo Ryynänen Retkikunta Racing

U19

Christopher Ström Kaupin Kanuunat

 

TRIAL, lajivastaava Antti Stenvall         

Elite

Antti Rekilä Jyväskylän Pyöräilyseura

U19

Eemeli Kanervo Jyväskylän Pyöräilyseura

U17 (U19-arvokilpailuikäiset vuonna 2021)

Magnus Karlsson Team Velo Cycling

Niilo Stenvall Tampereen Pyörä-Pojat

 

PARA, lajivastaava Mikko Peltonen     

A-maajoukkue (HUY:n tukiurheilijat)

Teppo Polvi MH1

Harri Sopanen MH1

B-maajoukkue

Jani Peltopuro MH3

Pauliina Hatunen ja Tiina Nieminen WB

Elena Terehova WH3 (KV-luokittelu kesken)

Sini Pyy WH4

Liisa Lilja WC2

 

Haastajaryhmä

Marko Kovalainen MH3 (ei KV-luokittelua toistaiseksi)

Janne Seppälä MH3 (KV-luokittelu kesken)

Tea Latvala WH4 (ei KV-luokittelua