Maajoukkueryhmät kaudelle 2021

keskiviikko 10.3.2021
Huippypyöräily-yksikön (HPY) lajivastaavien ehdotuksesta, HPY on nimennyt maajoukkueryhmät kaudelle 2021.
Ryhmiä täydennetään kauden aikana. Yhteydenotot maajoukkueryhmiin liittyen ensisijaisesti lajivastaaviin sähköpostilla. Huippupyöräily-yksikön puolesta lisätietoja antaa sähköpostilla yksikön puheenjohtaja Mika Simola.

Onnea nimetyille urheilijoille!

Maajoukkueryhmät 2021

Maantie

Ammattilaiset

  • Lotta Henttala
  • Joonas Henttala
  • Jaakko Hänninen

Miehet, Elite/U23,
Lajivastaava Ilpo Kyllönen

  • Antti-Jussi Juntunen Porvoon Akilles (U23)
  • Jaakko Sillankorva Porvoon Akilles (U23)
  • Veeti Vainio Porvoon Akilles (U23)
  • Samuli Öhman Porvoon Akilles (U23)
  • Ukko Peltonen Porvoon Akilles
  • Jesper Lindahl Porvoon Akilles
  • Sauli Pietikäinen TWD-Länken
  • Jimi Aalto TWD-Länken (U23)
  • Otto Kolehmainen TWD-Länken (U23)
  • Vladyslav Magokon GIF-Chebici

Naiset, Elite/U23, lajivastaava Jarmo Sorsa

  • Aino Hämäläinen PoTa (U23)
  • Minna-Maria Kangas IK-32
  • Antonia Gröndahl IK-32
  • Ida Sten PoTa
  • Hanna Joronen IBD
  • Eeva Sarlin

Miehet, U19, lajivastaava Juho Suikkari                     

  • Leevi Kervinen
  • Axel Källberg
  • Tomas Casimir Niemi
  • Aaro Lampela
  • Severi Savukoski

Naiset, U19, lajivastaava Jarmo Sorsa  

  • Anniina Ahtosalo KorsKa
  • Wilma Aintila IK-32 Suomen Pyöräily Huippupyöräily-yksikkö 3.3.2021

RATA

Lajivastaava Mika Simola           

  • Naiset, U23
  • Sonja Taskinen TVC

BMX

Lajivastaava Katariina Laakkonen

  • Juniors, Championship
  • Antti Laakkonen BMX-Helsinki

DH

Lajivastaava Visa Linnala                

Elite

  • Onni Rainio Jyväskylän Pyöräilyseura
  • Anton Metsärinta Retkikunta Racing
  • Tarmo Ryynänen Retkikunta Racing

U19

  • Christopher Ström Kaupin Kanuunat

TRIAL

Lajivastaava Antti Stenvall         

Elite

  • Antti Rekilä Jyväskylän Pyöräilyseura

U19

  • Eemeli Kanervo Jyväskylän Pyöräilyseura

U17 (U19-arvokilpailuikäiset vuonna 2021)

  • Magnus Karlsson Team Velo Cycling
  • Niilo Stenvall Tampereen Pyörä-Pojat

PARA

Lajivastaava Mikko Peltonen     

A-maajoukkue (HUY:n tukiurheilijat)

  • Teppo Polvi MH1
  • Harri Sopanen MH1

B-maajoukkue

  • Jani Peltopuro MH3
  • Pauliina Hatunen ja Tiina Nieminen WB
  • Elena Terehova WH3 (KV-luokittelu kesken)
  • Sini Pyy WH4
  • Liisa Lilja WC2

Haastajaryhmä

  • Marko Kovalainen MH3 (ei KV-luokittelua toistaiseksi)
  • Janne Seppälä MH3 (KV-luokittelu kesken)
  • Tea Latvala WH4 (ei KV-luokittelua)