UCI on uudistanut komissioidensa kokoonpanon. Mukana on nyt entistä enemmän naisia, minkä lisäksi eri maanosat ovat laajemmin edustettuina. Suomen pyöräilykentällä pitkään vaikuttanut Katariina Laakkonen on valittu mukaan BMX Racingin komissioon.
Kansainvälinen pyöräilyliitto UCI on julkaissut uudistettujen komissioidensa kokoonpanot kaudelle 2025–2029, jotka UCI:n johtoryhmä hyväksyi 13.11.2025 Aiglessa, Sveitsissä. Tämä uudistusprosessi seuraa uuden UCI:n johtoryhmän jäsenten valintaa liiton kongressissa 25.9.2025 Kigalissa, Ruandassa.
UCI:n komissiot avustavat johtoryhmää tekemällä strategisia ja sääntelyyn liittyviä ehdotuksia omilla erikoisaloillaan.
UCI:n tavoitteena on ollut lisätä naisten osuutta komissioissa, ja se on tällä hetkellä yli 40% (97 naista 241 jäsenestä). Maantieteellisesti komissiot edustavat nyt 67 maata (aiemmin 56).
UCI:n puheenjohtaja David Lappartient toteaa UCI:n tiedotteessa, että uudistus vahvistaa liiton sitoutumista osallistavampaan hallintomalliin ja heijastaa pyöräilymaailman kasvavaa monimuotoisuutta.

Laakkosen ansiokas ura pyöräilyn parissa
Triathlonissa ja maantiepyöräilyssä nuorempana menestynyt Laakkonen on aktiivinen toimija suomalaisen pyöräilyurheilun kentällä. Hän on muun muassa ollut perustamassa BMX-seuroja sekä rakennuttamassa Suomeen useita BMX-ratoja, joiden rakentamiseen hän tarjoaa konsultointia kunnille. Laakkonen on ollut järjestämässä BMX:n Pohjoismaiden mestaruuskilpailuita Tuusulassa vuonna 2022, minkä lisäksi hänellä on luottamustehtäviä Nordic Cyclingissä sekä UEC BMX komissiossa.
Laakkosella on meneillään kolmas kausi Suomen Pyöräilyn hallituksessa, mikä kertoo hänen vahvasta sitoutumisestaan sekä pitkäjänteisestä työstään pyöräilyn kehittämiseksi. Laakkonen toimii myös Suomen Pyöräilin BMX lajivastaavana.
Suomen Pyöräily onnittelee Katariinaa uudesta luottamustehtävästä UCI:n BMX Racing komissiossa!
