Suomea maailmalla edustavien urheilijoiden taustalla on useita ihmisiä, jotka varmistavat omalla panoksellaan sen, että suomalaiskuskit voivat pistää parastaan kilpailuissa. Suomen Pyöräilyn taustajoukot -juttusarjassa esittelemme henkilöt, jotka pitävät pyöräilijät liikkeellä. Sarjan ensimmäisenä haastateltavana on turkulainen Erik Relanto, joka kulkee kilpailumatkoilla niin mekaanikkona kuin joukkueenjohdossa.
Erik Relanto aloitti pyöräilyharrastuksen Turun Urheiluliiton pyöräilykoulusta. Hän oli noin 15-vuotias, kun hän lähti ensimmäisille ulkomaan kisareissuilleen, ja ajoi aktiivisesti U23-ikäluokkaan asti. Kilpailu-urallaan hän ajoi myös Fincycling-joukkueessa sen kaksi ensimmäistä kautta.

Kotiseura veti takaisin
Opiskelut ja työelämä veivät Relannon mukanaan, ja pyöräily jäi muutamaksi vuodeksi taka-alalle. Vuonna 2019 Relanto aloitti työt Canyon Bicycles Finland Oy:n palveluksessa, ja pyörät palasivat isoksi osaksi arkea. Hän alkoi seurata kilpailuja ja käydä alan tapahtumissa, ja kotiseura Turun Urheiluliitto veti takaisin.
”Kasvattaja ja kotiseurani on ollut minulle aina hyvin lähellä sydäntä, joten tarjouduin avuksi.”
Apu muuttui pian vastuuksi, jonka Relanto otti mielellään omakseen. Hän vastaa nykyään Turussa järjestettävistä kilpailuista sekä seuran kalustosta, minkä hän kuuluu Turun Urheiluliiton pyöräilyjaoston johtoryhmään. Pyöräilykoulussa, jossa hän itse aikoinaan aloitti harrastuksen, hän ohjaa nykyään harjoituksia nuorille.
”Pyöräilyn ollessa taas isossa osassa päivittäistä tekemistä, seuraava looginen siirto oli lisätä päiviin vielä lisää pyöräilyä.”

Tietoinen ajautuminen maajoukkueen taustajoukkoihin
Maajoukkueeseen Relanto sanoo ajautuneensa tietoisesti ja omasta halustaan. Suurin syy oli Suomen Pyöräilyn valmennuspäällikkö Mika Simola.
”Sain seurata sivusta hänen panostaan maajoukkueelle, ja se innosti toimimaan itse aktiivisemmin.”
Aluksi Relanto avusti huoltajana matkoilla, joilla käytettiin Turun Urheiluliiton kalustoa. Pienemmät kisat vaihtuivat suuremmiksi, ja tänä kautena hän on ollut mukana usealla maajoukkueen kilpailumatkalla.
Maajoukkueen huoltojoukoissa Relanto työskentelee nykyään Simolan lisäksi yhdessä muun muassa Tapio Niemen kanssa, joka toimi huoltajana Relannon ensimmäisellä kisareissulla yli vuosikymmen sitten. Kerromme Niemen tarinan juttusarjan seuraavassa osassa.
”Laaja kontaktiverkko sekä kannustava ja kehittävä ilmapiiri ovat tekijöitä, jotka pitävät minut kiinni toiminnassa. Haluan kehittää lajia ja antaa sille jotain takaisin, koska olen saanut siltä paljon.”

Mekaanikkona ja joukkueenjohtajana ongelmatilanteet hoidetaan urheilijan huomaamatta
Maajoukkueen taustatyössä roolit vaihtuvat matkan mukaan. Relanto on pääsääntöisesti mekaanikko, mutta kokemuksen karttuessa hän on toiminut myös joukkueenjohdossa. Joukkue on pieni, joten jokaisen on osattava useampaa tehtävää.
”On ensiarvoisen tärkeää, että taustahenkilöt pystyvät toimimaan useissa eri rooleissa.”
Mekaanikkona hän huoltaa pyörät ennen kilpailua ja sen jälkeen, pesee ja ylläpitää kalustoa, kyyditsee urheilijat ja huoltaa heitä kilpailun aikana. Joukkueenjohdossa hän vastaa aikatauluista, varauksista ja kilpailupäivien koordinoinnista. Päivä alkaa yleensä kuudelta tai seitsemältä, ja työt ovat valmiina illalla kahdeksan ja yhdeksän välillä. Aamun tärkein hetki on tavaroiden ja kuljettajien siirto kilpailupaikalle: pienikin unohdus voi aiheuttaa suuria aikatauluongelmia.
Eniten iloa Relannolle tuovat urheilijoiden menestys ja joukkueen onnistumiset. Haasteita ei tuo mikään yksittäinen asia, mutta jokaisella reissulla on omansa: rikkoutuneita varusteita, aikatauluongelmia, loukkaantumisia. Hän antaa esimerkin unohtuneesta ajanottolähettimestä.
”Hyvä joukkueenjohto ei lähde kertomaan puutteesta urheilijalle, vaan hoitaa asian pikaisesti niin, ettei urheilija edes välttämättä tiedä ongelmasta.”
Kiitos Erik Relannolle tärkeästä työstä suomalaisen pyöräilyurheilun eteen! Suomen Pyöräilyn taustajoukot -juttusarjan seuraavassa osassa esittelyssä on Tapio Niemi, jonka pitkä ura ulottuu aina omasta aktiivisesta kilpa-ajosta suomalaisten MM-mitalistien taustajoukkoihin asti.
Riittävät tukijoukot mahdollistavat suomalaispyöräilijöiden kilpailut maailmalla. Jos olet kiinnostunut maajoukkueen tukijoukoissa työskentelystä, ole yhteydessä Mika Simolaan: mika.simola@pyoraily.fi