KK-cup tulokset, ja vuoden tyttö- ja poikapyörälijöiden valinnat.

 

Kultainen Kampi Cup saatiin päätökseen Marraskuun alussa. Cupissa ajettiin tänä vuonna yhteensä 20 osakilpailua, neljässä eri  lajissa. Koronakevään vuoksi syksylle siirtynyt  kilpailukausi aiheutti omat haasteensa myös KK-Cupin järjestelyihin. Sarjaan mahtui 5 maantiekisaa, 6 maastokisaa, 3 ratakisaa sekä 6 cyclocross-kisaa.

Poikkeuksellisesta vuodesta johtuen kisoja järjestetiin kokonaisuutena hieman suunniteltua vähemmän. Tiivistetyn kilpailukalenterin vuoksi eri lajien Cup-kilpailut osuivat myös osittain samoille päiville, mikä vaikeutti kokonaiscupin pisteiden keruuta. Hienoja kilpailuja kuitenkin ajettiin, ja kovia taisteluja nähtiin.

Kiitos kaikille kilpailijoille, kisoja järjestäneille seuroille, sekä kaikille muille mukana olleille tahoille panoksestanne KK-Cupin läpiviemiseen.

 

KK-Cupissa palkitaan tänä vuonna kaikkien neljän lajin, sekä kokonaiskilpailun kolme eniten pisteitä kerännyttä ajajaa.

Lisäksi palkitaan vuoden tyttö- ja poikapyöräilijät lajeittain: KK-cup lajit, trial, BMX ja DH.

Vallitsevasta koronatilanteesta johtuen, palkinnot postitetaan seuroille, eikä erillistä palkintojenjakotilaisuutta järjestetä.

 

KK-CUP 2020 täydelliset pistetaulukot: KK-cup2020 tulokset

 

KK-cup Seurakilpailu

 

Sija Seura Yhteispisteet
1 CCH 1018
2 KorsKa 940
3 RaKe 733

 

Valinnat:

 

Vuoden tyttöpyöräilijä

 

KK-lajit (Maantie, Maasto, Rata ja CycloCross)

  • Viivi Vainio, TVC
  • Peruste: Maantie SM-Kulta. Monipuolinen osallistuminen ja hyvä menestys eri lajien kilpailuissa.

Trial

  • Adenka Autioniemi, Tampereen Pyörä-Pojat
  • Peruste: N-Elite SM-kulta

BMX

  • Hertta Sivola, BMX Helsinki
  • SM-kulta ja Suomen Cupin voitto

Vuoden poikapyöräilijä:

 

KK-cup lajit (Maantie, Maasto, Rata ja CycloCross)

  • Tomas-Casimir Niemi, Tampereen Yritys
  • Peruste: Hieno kansainvälinen menestys

Trial

  • Niilo Stenvall, Tampereen Pyörä-Pojat
  • Peruste: M-Elite SM-kulta

DH

  • Samu Kauppinen, Sladi
  • Upealla asenteella lähes miesten vauhtia, voittaen Suomessa kaiken mahdollisen.

BMX

  • Veikko Lemivaara, Tampere Bike Club
  • SM-kulta ja Suomen cupin voitto

 

Kultainen Kampi CUP tulokset 3 parhaan osalta lajeittain.

 

 

Maantie:

 

N10 yht
1 Nevalainen Nea KoiI 80
2 Kornijenko Katja CCH 68
3 Varsamäki Nea KaKa 26

 

M10 yht
1 Kuusisto Kristofer PoTa 57
2 Lehtonen Veeti TVC 50
3 Kareisto Jaani OTC 40

 

N12 yht
1 Ingves Sandra LapsiP 74
2 Varsamäki Tiia KaKa 64
3 Samppala Milja KaKa 61

 

M12 yht
1 Krogell Emil TuUL 80
2 Kornijenko Kuzma CCH 66
3 Yli-Pelkonen Samuli CCH 44

 

N14 yht
1 Kapanen Elisabet LapsiP 60
2 Virta Aada OP-P 57
3 Alhonen Sofia IK-32 57

 

M14 yht
1 Yli-Pelkonen Aatu CCH 80
2 Lahtinen Lauri KoiI 63
3 Stammeier Arttu CCH 51

 

N16 yht
1 Ingves Erika LapsiP 69
2 Aintila Wilma IK-32 40
3 Antikainen Heidi CCH 37

 

M16 yht
1 Grönlund Nicolas CCH 77
2 Toivanen Kalle TuUL 64
3 Ijäs Emil Akilles 54

 

Maasto:

 

N-10 Yht
1 Kornijenko Katja CCH 80
2 Iivonen Anni TCC 33
3 Åkerman Ava Larsmo IF 17

 

M-10 Yht
1 Laapas Sulo VlkMTB 80
2 Lampila Visa ProMTB 64
3 Lehtonen Veeti TVC 48

 

N-12 Yht
1 Laakkonen Lumia JoensPy 80
2 Suomu Sanni GIF 45
3 Niinikoski Lyyli GIF 32

 

M-12 Yht
1 Eskelinen Elias RaKe 77
2 Terho Niko TVC 77
3 Vainio Viljami TVC 60

 

N-14 Yht
1 Kiuru Henriikka VlkMTB 74
2 Koivula Ella KorsKa 62
3 Vainio Viivi TVC 47

 

M-14 Yht
1 Miikki Eino TaiTä 64
2 Terhelä Valtteri KorsKa 55
3 Kaapu Oiva VlkMTB 53

 

N-16 Yht
1 Hautajoki Eevi JYPS 80
2 Aavela Hedda 17
2 Manninen Seliina OP-P 17

 

M-16 Yht
1 Eskelinen Anselmi RaKe 72
2 Vähäsalo Eetu HyPy 50
3 Laakkonen Otso JoensPy 47

 

Rata:

 

N10 yht
1 Nevalainen Nea Koil 40
2 Kornienko Katja CCH 37
3 Jensen Cecilia SV 32
M10 yht
1 Kareisto Jaani OTC 40
2 Laine Miska TVC 34
M12 yht
1 Krogell Emil TuUL 40
2 Kornienko Kuzma CCH 35
3 Vainio Viljami TVC 34
N14 yht
1 Kapanen Elisabet LapsiP 40
2 Virta Aada OP-P 34
3 Vainio Viivi TVC 26
M14 yht
1 Yli-Pelkonen Aatu CCH 40
2 Oilinki Joona KorsKa 33
3 Terhelä Valtteri KorsKa 32
N16 yht
1 Antikainen Heidi CCH 40
2 Aintila Wilma IK-32 37
3 Manninen Seliina OP-P 28
M16 yht
1 Toivanen Kalle TuUL 40
2 Ijäs Emil Oscar Akilles 34
3 Kareisto Jeehu OTC 30

CycloCross

:

N-10 Yht
1 Kornienko Katja CCH 60
2 Hassinen Sonja RaKe 49
3 Holopainen Viola CCH 32
M-10 Yht
1 Okko Oliver 20
1 Hollmen Eino 20
1 Pohjonen Matias 20
1 Törmälä Hannes 20
1 Laapas Sulo VlkMTB 20
N-12 Yht
1 Borremans Lotte Rake 80
2 Halonen Eedla 47
3 Thomas Aava EBC 17
 
M-12 Yht
1 Eskelinen Elias RaKe 80
2 Kornienko Kuzma CCH 67
3 Nieminen Kasperi IU 62
N-14 Yht
1 Jordas Ellen Akilles 60
2 Koivula Ella KorsKa 54
3 Leivo Venla KorsKa 32
M-14 Yht
1 Borremans Kasper RaKe 80
2 Nieminen Aaro KorsKa 56
3 Miikki Eino TaiTä 51
N-16 Yht
1 Turpeinen Viivi KorsKa 60
N-16 Yht
1 Eskelinen Anselmi RaKe 40
2 Liukkonen Eemeli RaKe 17

 

 

Kokonaiscup:

N-10 yht
1 Kornienko Katja CCH 160
2 Nevalainen Nea KoiI 157
3 Hassinen Sonja RaKe 60
M-10 yht
1 Laapas Sulo VlkMTB 120
2 Lehtonen Veeti TVC 98
3 Kareisto Jaani OTC 97
N12 yht
1 Borremans Lotte Rake 120
2 Laakkonen Lumia JoensPy 100
3 Ingves Sandra LapsiP 91
M-12 yht
1 Eskelinen Elias RaKe 160
2 Krogell Emil TuUL 144
3 Kornienko Kuzma CCH 140
N-14 yht
1 Koivula Ella KorsKa 136
2 Alhonen Sofia IK-32 112
3 Vainio Viivi TVC 110
M-14 yht
1 Terhelä Valtteri KorsKa 134
2 Borremans Kasper RaKe 130
3 Lahtinen Lauri KoiI 125
N-16 yht
1 Antikainen Heidi CCH 94
2 Hautajoki Eevi 80
3 Aintila Wilma IK-32 77
M-16 yht
1 Eskelinen Anselmi RaKe 112
2 Toivanen Kalle TuUL 104
3 Grönlund Nicolas CCH 97

Seurapisteet:

 

Sija Seura Yhteispisteet
1 CCH 1018
2 KorsKa 940
3 RaKe 733
4 TVC 569
5 KoiI 371
6 Hypy 354
7 VlkMTB 351
8 OTC 314
9 LapsiP 308
10 KaKa 306
11 OP-P 289
12 Akilles 288
13 GIF 279
14 TuUL 276
15 ProMTB 230
16 IK-32 206
17 JoensPy 162
18 JYPS 151
19 PoTa 139
20 Larsmo IF 130
21 TaiTä 123
22 IU 104
23 SV 99
24 LrPy 57
25 Kraft 53
26 EBC 49
27 TCC 49
28 RIDEEP 40
29 KäTa 32
30 LT 32
31 UP 24
32 PKK 22
33 TY 20
34 Jäpy 19
35 RMTB 11
36 Tromso CK 9
37 BMXH 8
38 HHCMB 7
39 LaPy 4