Huippupyöräily-yksikkö 2021 

Strateginen yksikkö
Ilpo Kyllönen ilpo.kyllonwn@gmail.com
Tommi Martikainen tommi.martikainen@pyoraily.fi
Jarmo Sorsa
jarmo.sorsa@pyoraily.fi
Juho Suikkari
juho.suikkari@fincycling.com
Mika Simola, pj
mika.simola@pyoraily.fi
Lajit
Maantie MU23, ME Ilpo Kyllönen
Maantie WU23, WE Jarmo Sorsa
Maantie U19 Juho Suikkari
Rata U19, U23 Mika Simola
Maasto XCO,XCE,XCM Mikko Nurmela
mikko.nurmela@pyoraily.fi
Maasto DH Visa Linnala suomidh@gmail.com
CX
avoin
Trial Antti Stenvall antti@stenvall.fi
BMX
Katariina Laakkonen katariina.laakkonen@pyoraily.fi
Para Mikko Peltonen mikko.peltonen@pyoraily.fi
Asiantuntijat
Antidoping Marja Koponen marja.koponen@pyoraily.fi
Lääkäri
Iikka Lantto iikka.lantto@fimnet.fi

HPY:n rooli Suomen Pyöräily ry:ssä on huippu-urheilun strateginen suunnittelu ja toteutuksen valvonta.

  1. Kansainvälisen kilpailutoiminnan organisointi
    1. Joukkueiden valinta esittelijän ehdotukseen perustuen
    2. Arvokisajoukkue-ehdokkaiden esittely Suomen Pyöräilyn hallitukselle
    3. Belgian talon vuokraus, toiminnan järjestäminen
    4. Kilpailumatkojen budjetointi ja toteutus yhdessä lajijaostojen kanssa
    5. Kilpailukalenterin laatiminen yhdessä lajivastaavien kanssa
  2. Osaamisen kehittäminen
    1. Tiedonjako ja yhteydenpito urheilijoihin, valmentajiin ja seuroihin
    2. Valmentajien koulutuksen järjestäminen
  3. Urheilijoiden kehityksen seuraaminen ja varmistaminen
    1. Valmennusryhmäurheilijoiden fyysisen kehityksen seuranta
    2. Keskustelut valmentajien ja urheilijoiden kesken
    3. Kehitysehdotusten tekeminen
  4. Urheilijoiden urakehityksen tukeminen
    1. HPY:n jäsenten kontaktien käyttö
    2. HPY:n jäsenten sekä muun Suomen Pyöräilyn piirissä olevan osaamisen hyödyntäminen urheilijan urakehityksen tukemiseksi
    3. Kansainvälisten kilpailumahdollisuuksien järjestäminen
    4. Tukitoimintojen järjestäminen
  5. Lajin arvostuksen lisääminen
    1. Avoin, perusteltujen päätösten tekeminen ja julkistaminen
    2. Lahjakkuuksien seulonta, myös muiden lajien parista