Yleinen maantiecup 2018

Yleinen maantiecup on aikuisten yleisten luokkien M-Elite, N-Elite, Kategoria 2 ja Kategoria 3 koko maantiekauden kattava cup-kilpailu.

Säännöt

Yleisessä maantiecupissa ovat kaikki avoimet kansalliset maantiekilpailut, jotka ovat Suomen Pyöräilyn kilpailukalenterissa, ja joissa ajajat sitoutuvat noudattamaan Suomen Pyöräilyn kilpailusääntöjä.

Cupin pisteet lasketaan luokittain M-Elite, N-Elite, Kategoria 2 ja Kategoria 3. Kustakin kilpailusta jaetaan luokan pisteet mikäli luokalle on järjestetty lähtö.

Ajaja saa kussakin kilpailussa cup-pisteitä siinä luokassa, johon on ilmoittautunut. Jos useita luokkia on yhdistetty samaan lähtöön, ajaja saa vain oman luokkansa pisteitä.

Pistelaskenta:

Kunkin luokan 20 parasta saavat kilpailusta pisteitä seuraavasti: 25, 22, 20, 18, 17, 16, 15, 14, 13, 12, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2. Lisäksi jokainen maaliin tullut saa yhden pisteen.

Etappiajoissa jaetaan lisäksi jokaisen etapin viidelle parhaalle pisteitä 5, 4, 3, 2 ja 1.

Ajajan cup-pisteisiin lasketaan kahdeksan eniten pisteitä tuoneen kilpailun pisteet.

Joukkuekilpailu:

Joukkuekilpailussa seuran/tiimin kohdalla huomioidaan jokaisessa kilpailussa kahden parhaan ajajan pisteet.

Joukkueen cup-pisteisiin lasketaan kahdeksan eniten pisteitä tuoneen kilpailun pisteet.

Lopullinen pistetilanne

Pistetilanne on päivitetty 21.9.2018.

Miehet Elite

Mukana pisteissä ovat seuraavat kilpailut:

  1. Lattomeriajo
  2. TS-kortteliajo
  3. Simo Klimscheffskij’n muistoajo
  4. Seutulan kierros
  5. Satakunnan ajot
  6. Bioracer Evoc GP
  7. Hervannan kaivin GP
  8. Rosendahl GP
  9. Tavastia 3 Days
  10. Fellmanin ajot
  11. Ole Wackströmin muistoajo
  12. Porvoon ajot
  13. Maantie-SM
  14. Kortteli-SM
  15. Ahvenisto GP
  16. Luosto Road
  17. Willimiesajot-kortteli
  18. Saimaa Road Race
  19. Alvajärven ympäriajo
  20. Tervaetapit
  21. Siuntion ajot
  22. Kaivopuiston kortteliajo
  23. Helsinki Velotour
  24. Syysetapit

Miehet Elite -joukkuekilpailu

Naiset Elite

Mukana pisteissä ovat seuraavat kilpailut:

  1. Lattomeriajo
  2. TS-kortteliajo
  3. Simo Klimscheffskij’n muistoajo
  4. Naisten etappiajo
  5. Satakunnan ajot
  6. Bioracer Evoc GP
  7. Rosendahl GP
  8. Tavastia 3 Days
  9. Ole Wackströmin muistoajo
  10. Porvoon ajot
  11. Maantie-SM
  12. Kortteli-SM
  13. Ahvenisto GP
  14. Willimiesajot-kortteli
  15. Saimaa Road Race
  16. Alvajärven ympäriajo
  17. Tervaetapit
  18. Siuntion ajot
  19. Kaivopuiston kortteliajo
  20. Helsinki Velotour
  21. Syysetapit

Naiset Elite -joukkuekilpailu

Kategoria 2

Mukana pisteissä ovat seuraavat kilpailut:

  1. Lattomeriajo
  2. Simo Klimscheffskij’n muistoajo
  3. Seutulan kierros
  4. Satakunnan ajot
  5. Bioracer Evoc GP
  6. Rosendahl GP
  7. Tavastia 3 Days
  8. Ole Wackströmin muistoajo
  9. Porvoon ajot
  10. Ahvenisto GP
  11. Saimaa Road Race
  12. Alvajärven ympäriajo
  13. Tervaetapit
  14. Siuntion ajot
  15. Helsinki Velotour
  16. Syysetapit

Kategoria 2 -joukkuekilpailu

Kategoria 3

Mukana pisteissä ovat seuraavat kilpailut:

  1. Lattomeriajo
  2. Simo Klimscheffskij’n muistoajo
  3. Seutulan kierros
  4. Satakunnan ajot
  5. Bioracer Evoc GP
  6. Rosendahl GP
  7. Tavastia 3 Days
  8. Ole Wackströmin muistoajo
  9. Ahvenisto GP
  10. Saimaa Road Race
  11. Tervaetapit
  12. Siuntion ajot
  13. Helsinki Velotour
  14. Syysetapit

Kategoria 3 -joukkuekilpailu