Master-cup 2018

Maantiepyöräilyn master-cup on lisenssiluokille M30+ ja N30+ järjestettävä cup-kilpailu.

Kunkin luokan 20 parasta saavat jokaisesta kilpailusta pisteitä seuraavasti: 25, 22, 20, 18, 17, 16, 15, 14, 13, 12, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2. Lisäksi jokainen maaliin tullut saa yhden pisteen.

Etappiajoissa jaetaan lisäksi jokaisen etapin viidelle parhaalle pisteitä 5, 4, 3, 2 ja 1.

Cup-pisteisiin lasketaan kunkin ajajan kohdalla enintään kuudet parhaat pisteet.

Yhteislähdöt

Kilpailuissa järjestetään kaksi lähtöä, joissa toisessa ajavat luokat M40-M55 ja toisessa M60+ ja naiset. Ikäluokkien SM-kilpailussa mukana ovat myös luokat M30 ja N30.

Kalenteri

  1. Su 29.4. SK-muistoajo, Turku / Turun Urheiluliitto
  2. La 12.5. Bioracer Evoc GP, Nurmijärvi / Hyvinkään Pyöräilijät
  3. Pe-Su 25-27.5. Tavastia 3 Days, Hausjärvi / Cycle Club Helsinki
  4. Su 16.6. Forssan Suvi-ilta, Forssa / Forssan Salama
  5. Su 5.8. ISM, Kurikka/ Jurvan Voima ja Jurvan Urheilijat
  6.  La-Su 1-2.9. Syysetapit, Kankaanpää / Porin Tarmo

Pisteisiin liittyvät korjaukset ja virheilmoitukset: tulokset@pyoraily.fi

Tulospalvelu Kari Mäkinen  

N-50 1 2 3 4 5 6 yht
1 Pörsti Anu PoPyKa 25 25
2 Rissanen Tarja LaPy 25 25
3 Eronen Sanna KoiI 22 22
N-40
1 Grönroos Päivi OlutP 22 25 45 25 117
2 Juujärvi Sanna RSP 25 22 17 64
3 Väinölä Kirsi UP 25 25
4 Härkönen Päivi HyPy 22 22
5 Kolehmainen Johanna CCH 20 20
6 Teräväinen Satu LaPy 18 18
7 Jokio Kati JäPy 16 16
8 Packalen Anna-Kaisa TCC 15 15
9 Pihlajaviita-Gugel Sariitta VCO 14 14
10 Klemola Marie GIF 13 13
N-30
1 Kylmäniemi Heli ProMTB 25 25
2 Uusivirta Minna TuUL 22 22
3 Alaoja Vilhelmiina JYPS 20 20
4 Mäki Emilia LaPy 18 18
5 Huttunen Susanna LaPy 17 17
M-85
1 Uusi-Kokko Sauli KaKa 25 25 50
M-80
1 Lehtinen Esko OlutP 25 22 47
2 Munne Reijo KoPy 25 25
3 Pahkinen Erkki JYPS 20 20
M-75
1 Munne Reijo KoPy 40 40
M-70
1 Salminen Pentti LaPy 25 45 22 25 117
2 Tanttu Matti CCH 25 22 25 22 94
3 Hätönen Tenho PiKe 20 11 31
4 Pauna Lauri OTC 20 20
5 Karlsson Kaj Kraft 18 18
6 Kuha Keijo Picaro 17 17
7 Rintala Jukka PoTa 15 15
8 Saarinen Hannu JäPy 14 14
9 Nieminen Antti Zeus 13 13
10 Vainionpää Esa KaKa 12 12
M-65
1 Niemi Risto TWD 25 22 42 25 20 134
2 Vaara Kari JYPS 36 22 18 76
3 Sallinen Kalevi CCH 25 22 47
4 Kilappa Ilkka CCH 25 25
5 Lipponen Eino P-68 22 22
6 Leppänen Johannes CCH 17 17
7 Saarela Markku KuoPys 16 16
8 Niemi Juha CCH 15 15
M-60
1 Linde Jan NCC 25 45 18 88
2 Eteläinen Tenho Akilles 22 20 20 15 77
3 Blombacka Alf JU 25 25
4 Färlin Teuvo Akilles 25 25
5 Hakala Jarmo TVC 25 25
6 Hautamäki Samuli KäTa 22 22
7 Eklund Rauni KW CT 22 22
8 Vepsäläinen Kim LaPy 22 22
9 Blombacka Ole JU 20 20
10 Hyvönen Kari Picaro 18 18
11 Aaltonen Seppo JäPy 17 17
12 Ahlbäck Börje Vasa IS 16 16
13 Koivistoinen Rauno KuoPys 14 14
14 Vinberg Henrik LUP-82 13 13
15 Rolin Jan LUP-82 12 12
16 Hautala Harri OTC 11 11
M-55
1 Vikars Stig-Erik Kraft 25 20 38 25 11 119
2 Piela Ari LaPy 20 18 26 20 10 94
3 Pajanne Kari IK-32 25 43 18 86
4 Lehtinen Kari OlutP 22 22 12 56
5 Pussinen Jouko RCT 22 16 38
6 Rinne Hannu TVC 17 17 34
7 Keloneva Veli-Matti OTC 25 25
8 Juselius Peter NCC 22 22
9 Kasanen Kari ProMTB 20 20
10 Malmi Jari JurVo 18 18
11 Ekroos Ari Zeus 16 16
12 Aha-Kapee Hannu P-P 15 15
13 Lepistö Jyrki PoTa 14 14
14 Halonen Pekka IK-32 13 13
M-50
1 Kauhanen Beni JäPy 16 16 25 25 11 93
2 Peltola Juha ZZE 13 13 29 22 9 86
3 Syrjälä Kai KorsKa 20 20 42 82
4 Westerberg Mika IK-32 22 33 55
5 Kolmonen Henry LaPy 25 25 50
6 Räsänen Petri PKK 22 14 10 46
7 Nordström Keijo TVC 15 9 18 42
8 Partti Antti UP 12 10 17 39
9 Mattila Harri JäPy 15 20 35
10 Silvenius Markku LaPy 21 13 34
11 Pihkoluoma Mika RSP 18 16 34
12 Leermakers Henricus LrPy 18 15 33
13 Lehtinen Esa OlutP 11 8 14 33
14 Bergman Mika UP 12 16 28
15 Ura Jukka JurVo 25 25
16 Saarinen Janne LaPy 17 7 24
17 Sneck Asko ProMTB 22 22
18 Vehkakoski Kimmo JurVo 20 20
19 Backlund Kenneth NCC 18 18
20 Vainionpää Arto JurVo 17 17
21 Salmela Tapio IK-32 17 17
22 Järvinen Tommi LaPy 15 15
23 Alho Markku IK-32 14 14
24 Leppänen Markus CCH 14 14
25 Hietikko Ari JurVo 12
26 Väkeväinen Timo UP 11 11
27 Piirainen Ismo OTC 8 8
28 Eronen Marko KoiI 6
29 Lahtinen Petteri IK-32 5 5
30 Latvala Juha JurVo 4 4
31 Leino Aki CV 3 3
32 Knuuttila Petri V8 1 1
33 Koimäki Hannu IK-32 1 1
34 Schild Thomas VCO 1 1
M-45
1 Karjalainen Pasi JäPy 20 20 44 25 14 123
2 Lindroth Teemu RSP 22 18 20 60
3 Jussila Vesa-Matti JäPy 18 17 16 51
4 Vilmi Jukka-Pekka IK-32 22 17 39
5 Hede Christer IK-32 18 8 26
6 Nurmela Pasi OTC 25 25
7 Joensuu Mikko KuoPys 25 25
8 Merivirta Jari IK-32 25 25
9 Varala Janne JurVo 22 22
10 Tenhunen Mika UP 22 22
11 Räty Antti OTC 20 20
12 Salvanto Antero CCH 18 18
13 Kylmämetsä Kimmo PKK 17 17
14 Viikari Pekka TVC 17 17
15 Ekfors Petri TuUL 16 16
16 Weckström Kjell LUP-82 16 16
17 Kaarre Arjo JäPy 15 15
18 Ylipelkonen Jari CCH 15 15
19 Siltakorpi Jarkko LaPy 13 13
20 Vainio Panu CCH 12 12
21 Harjamäki Petri CV 11 11
22 Uusimäki Marko KäTa 10 10
23 Kuusisto Ari IK-32 9 9
24 Ollikainen Jouni JYPS 7 7
25 Myllykangas Marko JäPy 6 6
M-40
1 Kariluoto Mika JäPy 16 25 39 25 12 117
2 Rinne Anssi IK-32 25 10 26 22 83
3 Tenhunen Sami OlutP 13 17 31 18 1 80
4 Huhtamäki Tomi TVC 22 22 20 13 77
5 Rasila Samuli IK-32 20 16 19 15 0 70
6 Puustinen Riku PKK 18 13 20 12 1 64
7 Sirkiä Stefan JäPy 17 15 15 13 2 62
8 Kivisalo Samuel IK-32 20 17 16 53
9 Nikkanen Pasi OlutP 15 18 33
10 Hyttinen Jari Akilles 12 9 10 31
11 Bäckman Inge IK-32 14 15 29
12 Nurmi Jyrki RSP 14 14 28
13 Pietilä Antti OTC 25 25
14 Lampinen Jussi TVC 12 11 23
15 Ratilainen Tuomas JäPy 22 22
16 Tolonen Anssi JäPy 22 22
17 Ylönen Tommi IK-32 20 20
18 Laiho Antti-Pekka LaPy 20 20
19 Mäkelä Antti JäPy 18 18
20 Kantola Ville IK-32 17 17
21 Rinne Lasse IK-32 16 16
22 Rantatorikka Miika CV 14 14
23 Palosaari Juhani OTC 11 11
24 Salovaara Teemu JäPy 11 11
25 Lindholm Petri TVC 11 11
26 Huovinen Pekka KäTa 10 10
27 Mattila Timo OTC 9 9
28 Aura Sami TuUL 8 8
29 Pulkki Juha LaPy 8 8
30 Joensuu Jussi LaPy 7 1 8
31 Tuoriniemi Mikko JYPS 7 7
32 Grönlund Jesper CCH 6 6
33 Lamipinen Jussi TVC 5 5
34 Holma Kari KoiI 4 4
35 Tuunanen Kimmo RIDEEP 3 3
36 Kejo Mikko CV 1 1
37 Kanerva Kimmo IK-32 1 1
38 Kahola Mika IK-32 1 1
39 Pisano Toni PK Team 1 1
40 Turunen Aki CCH 1 1
M-30
1 Malinowski Jakub TuUL 25 25
2 Kesonen Anssi MoFi 22 22
3 Nordlund Johan MoFi 20 20
4 Pursiainen Ville MoFi 18 18
5 Birling Niki IBD 17 17
6 Niemi Jarkko GIF 16 16
7 Enqvist Anssi CV 15 15
8 Rautiainen Ville OTC 14 14
9 Repo Ilmari JYPS 13 13
10 Toppari Jaakko JurVo 12 12
11 Nummela Klaus JäPy 11 11
12 Telkkinen Juha-Matti JäPy 10 10
13 Wallenius Ville AlvajRy 9 9
14 Ruotsalainen Jukka IK-32 8 8
15 Liesjärvi Antti JäPy 7 7
16 Kurtén André GIF 6 6
17 Leppänen Juha JYPS 5 5
18 Lehtonen Timo WVC 4 4

Master aika-ajo Cup

Kalenteri

  1. 12.5. LUP Tempo
  2. 25.5. Tawast 3D, aika-ajo
  3. 3.6. Lapinkylä
  4. 4. – 5.8. ISM Kurikka (Jurva), Jurvan Voima ja Jurvan Urheilijat
  5. 11.8. Tienoon tempo, Lieto, TVC
  6. 18.8. Laihia, Laihian Luja
  7. 1.9. Syysetapit Kankaanpää, Porin Tarmo
  8. 8.9. Ruskon tempo
  9. 15.9. Mäntsälä
MASTER CUP 2018 TEMPO 18.8.2018
1 2 3 4 5 6 7 8 9 yht
M-30
1 Rautiainen Ville OTC 12 22 34
2 Kurtén André GIF 25 25
3 Rantala Ville TVC 25 25
4 Martikainen Tommi GIF 25 25
5 Kaunisto Pekka PoTa 22 22
6 Nordlund Johan MoFi 22 22
7 Birling Niki IBD 20 20
8 Malinowski Jakub TuUL 18 18
9 Kesonen Anssi MoFi 17 17
10 Nummela Klaus JäPy 16 16
11 Loukkola Joni CCH 15 15
12 Niemi Jarkko GIF 14 14
13 Pikkarainen Timo GIF 13 13
14 Telkkinen Jussi JäPy 11 11
15 Kaunisto Pekka PoTa 10 10
16 Samppala Aatu KaKa 9 9
M-40
1 Huovinen Jukka KäTa 22 20 18 6 20 18 104
2 Rustetsaari Timo KäTa 16 25 25 66
3 Joensuu Jussi LaPy 25 22 14 61
4 Lindholm Petri TVC 17 10 16 16 59
5 Turunen Aki CCH 25 25 50
6 Rasila Samuli IK-32 22 17 7 46
7 Kettunen Juha IK-32 25 20 45
8 Lampinen Jussi TVC 11 15 17 43
9 Lehikoinen Antti VP 18 18 36
10 Kivisalo Samuel IK-32 12 22 34
11 Mattila Timo OTC 12 20 32
12 Tuunanen Kimmo RIDEEP 10 22 32
13 Aura Sami TuUL 22 22
14 Kantola Ville IK-32 20 20
15 Lindqvist Marcus HelTri 20 20
16 Kejo Mikko CV 18 18
17 Kariluoto Mika JäPy 18 18
18 Ratilainen Tuomas JäPy 17 17
19 Puustinen Riku PKK 17 17
20 Tenhunen Sami OlutP 16 16
21 Mäkelä Antti JäPy 15 15
22 Rinne Anssi IK-32 15 15
23 Viinikka Tapio KäTa 14 14
24 Sirkiä Stefan JäPy 14 14
25 Tolonen Anssi JäPy 13 13
26 Hakala Jani IK-32 13 13
27 Penttilä Vesa IisVi 13 13
28 Huhtamäki Tomi TVC 11 11
29 Holma Kari KoiI 9 9
30 Ylönen Tommi IK-32 8 8
31 Grönlund Jesper CCH 5 5
M-45
1 Merivirta Jari IK-32 17 22 20 22 81
2 Hede Christer IK-32 18 25 17 20 80
3 Elkala Janne LaPy 25 25 25 75
4 Forsström Markus IK-32 20 18 25 63
5 Liljequist Robert IK-32 22 22 44
6 Makkonen Eero HyPy 18 22 40
7 Varala Janne JurVo 25 25
8 Nurmela Pasi OTC 22 22
9 Karjalainen Pasi JäPy 20 20
10 Lega Simone TVC 18 18
11 Markkanen Marko TuUL 16 16
12 Tyysteri Tommi TVC 16 16
M-50
1 Lahtinen Petteri IK-32 20 22 16 22 80
2 Järvinen Tommi LaPy 22 25 25 72
3 Pihkoluoma Mika RSP 17 17 11 20 65
4 Vainionpää Arto JurVo 25 25 50
6 Ura Jukka JurVo 17 25 42
5 Latvala Juha JurVo 20 22 42
7 Simpanen Juha-Pekka HMTBC 18 20 38
8 Tervala Mika LaPy 18 14 32
9 Komulainen Vesa Akilles 16 12 28
10 Sibakov Tuomo TVC 10 18 28
11 Bodson Alex HelTri 25 25
13 Niittymäki Ari PoTa 5 20 25
12 Eronen Marko KoiI 8 17 25
14 Klemola Toni GIF 22 22
15 Peltola Juha ZZE 22 22
16 Syrjälä Kai KorsKa 20 20
17 Sneck Asko ProMTB 18 18
18 Westerberg Mika IK-32 18 18
19 Silvenius Markku LaPy 17 17
20 Saarinen Janne LaPy 16 16
22 Räsänen Petri PKK 15 15
21 Kauhanen Beni JäPy 15 15
23 Nordström Keijo TVC 14 14
24 Kivi Mikko IK-32 13 13
25 Taavitsainen Raimo CCH 9 9
26 Leppänen Markus CCH 7 7
27 Schild Thomas VCO 6 6
M-60
1 Linde Jan NCC 25 25 22 72
2 Mäentaus Jukka SäkY 20 14 18 20 72
3 Hakala Jarmo TVC 22 22 25 69
4 Aaltonen Seppo JäPy 22 20 22 64
5 Niemi Bertel LUP-82 25 25 50
6 Rolin Jan LUP-82 18 12 17 47
7 Vinberg Henrik LUP-82 20 17 9 46
8 Ollanketo Jarmo KoiI 18 25 43
9 Hautala Harri OTC 16 20 36
10 Eteläinen Tenho Akilles 22 11 33
11 Ek Per-Ole CK Master 8 18 26
12 Seppänen Ilari LaihLu 17 17
13 Pirttivirta Keijo KuoPys 17 17
14 Blomback Alf JU 15 15
15 Nikander Raimo VS 13 13
16 Pirilä Tapio OTC 7 7
M-65
1 Aaltonen Tapani CCH 25 25 25 22 25 122
2 Vaara Kari JYPS 20 20 20 20 25 105
3 Vuorinen Jorma SäkY 22 17 17 17 22 95
4 Sallinen Kalevi CCH 22 18 18 22 80
5 Voima Jussi TVC 16 15 15 46
6 Niemi Juha CCH 17 18 35
7 Kilappa Ilkka CCH 25 25
8 Matikainen Timo LaPy 22 22
9 Niemi Risto TWD 18 18
10 Lipponen Eino P-68 16 16
11 Peltomaa Jouko KaKa 16 16
12 Kehusmaa Pertti OTC 14 14
M-70
1 Salminen Pentti LaPy 25 25 25 22 97
2 Tanttu Matti CCH 22 22 25 25 94
3 Saarinen Hannu JäPy 25 17 14 17 73
4 Hätönen Tenho PiKe 20 16 13 15 64
5 Karlsson Kaj Kraft 20 20 22 62
6 Purra Pekka IK-32 22 18 16 56
7 Rintala Jukka PoTa 16 18 20 54
8 Toiskallio Jarmo TWD 20 15 35
9 Kuha Keijo Picaro 18 18
10 Kari Veijo PoTa 17 17
M-75
1 Munne Reijo KoPy 25 25 25 75
M-80
1 Munne Reijo KoPy 25 25 50
2 Pahkinen Erkki JYPS 25 22 47
M-85
1 Uusi-Kokko Sauli KaKa 25 25 25 75
N-30
1 Jussila Outi TVC 25 25
2 Kiuru Hanna TVC 25 25
3 Kylmäniemi Heli ProMTB 22 22
4 Huttunen Susanna LaPy 20 20
5 Uusivirta Minna TuUL 18 18
6 Mäki Emilia LaPy 17 17
N-40
1 Juujärvi Sanna RSP 25 18 43
2 Särkioja Merja CCH 25 25
3 Grönroos Päivi OlutP 25 25
4 Teräväinen Satu LaPy 22 22
5 Laulumaa Minna VS 22 22
6 Väinölä Kirsi UP 20 20
7 Lehikoinen Pia TVC 20 20
8 Siltanen Riitta TVC 18 18
9 Schroderus Taru LaPy 17 17
10 Klemola Marie GIF 16 16
11 Pihlajaviita-Gugel Sariitta VCO 15 15
N-50
1 Pörsti Anu PoPyKa 22 25 47
2 Lehikoinen Pia TVC 22 25 47
3 Rissanen Tarja LaPy 25 25
4 Siltanen Riitta TVC 20 20
5 Eronen Sanna KoiIsku 18 18