Lauantain 24.11. seuraseminaari Sporttitalolla Helsingin Pitäjänmäessä sujui erittäin mukavissa merkeissä lasten ja nuorten menestystä kunnioittaen. Suuri joukko nuoria pyöräilijöitä oli mukana palkitsemisessa, tilaisuuden alkaessa Kultainen Kampi Cup-palkintojenjaolla, jonka jälkeen palkittiin vuoden parhaat pyöräilijät ja seurat sekä lopuksi Skoda Cycling Cupin 8.parasta naista ja miestä. Kuvia palkintojenjaosta muun muussa Jari Birlingillä. Vuoden pyöräilijäksi valittiin MM-pronssia Innsbruckissa U23 –luokassa voittanut 21-vuotias Jaakko Hänninen (TWD-Länken). Aiemmin tänään uutisoitiin, että hän on kirjoittanut ammattilaissopimuksen korkeimman kategorian, World Tour –joukkueen, ranskalaisen AG2R La Mondialen kanssa.

Vuoden tyttöpyöräilijäksi palkittiin Elisabet Kapanen (Lapsi Pyöräily ry) ja poikapyöräilijäksi Aatu Yli-Pelkonen (Cycle Club Helsinki). Vuoden nuorisoseuraksi julistettiin KK Cupin pisteiden mukaan Korson Kaiku ry. Cycle Club Helsinki ry on useamman kerran toistamiseen paras ratapyöräilyseura. Sonja Taskinen valittiin vuoden nuoreksi ratapyöräilijäksi ja Pia Pensaari vuoden ratapyöräilijäksi. Kumpikin naisista edustaa Team Velo Cyclingia.

Kuvassa palkittuja lajien (BMX, trial, maastopyöräily, ratapyöräily ja maantiepyöräily) oman luokkansa voittajia Kultainen Kampi Cupissa. Kuva Jari Birling.

Palkitsemistilaisuuden jälkeen seuraseminaari jatkui mielenkiintoisten aiheiden parissa, ja saimme mm. Beni Kauhasen Järvenpään Pyöräilijöistä kertomaan jokaista seuraa koskettavia asioita kohti parempaa ja toimivampaa seuraa ja menestystä, sekä Hel CX:n Sami Lampisen kertomaan miksi heidän cyclocrosscuppinsa on ollut näin menestyvä ja toimiva sekä koko ajan kasvava konsepti. Lisäksi saimme kuulla nuorisoyksikön tukea saaneen seuran BMX Helsingin onnistuneen Kehä Cup-hankkeen ajatuksia. Päivän ohjelmaan sisältyi myös Nuorisoyksikön, Huippupyöräily-yksikön sekä Sääntö- ja tuomarivaliokunnan koosteet sekä vuorovaikutus seurakentän kanssa. Keskustelua syntyikin niin, ettei olisi malttettu lopettaa lauantailta.

 

Sunnunaina Suomen Pyöräily ry:n Sporttitalon ohjelma jatkui Syysliittokokouksella 25.11. klo 10. Vaikka hallituksella oli ikävämpääkin tiedotettavaa, sujui koko kokous hyvässä hengessä. Seuroja koskevia päätöksiä tehtiin muun muussa seuran jäsenmaksun sekä uuden seuran perustamismaksun nostamisesta seuraavan kahden vuoden ajaksi, jonka jälkeen asia tarkastetaan. Lisäksi Fatbike valittiin viralliseksi SM-kilpailulajiksi ja Lahden Pyöräilijöille myönnettiin vuoden 2019 Fatbiken SM-kilpailut Lahteen Finlandia-hiihfon yhteyteen järjestettäväksi 24.2.2019. Syysliittokokouksen pöytäkirja on kokonaan luettavissa täältä.

Hel CX ry:n Sami Lampinen kertoo cupin onnistuneesta konseptoinnista. Kuva Sini Savolainen.