Seuratoiminnan kehittämistuki on tarkoitettu lasten ja nuorten liikuntaharrastuksen lisäämiseen sekä monipuolisen organisoidun liikunnan kehittämiseen. Avustusta voivat hakea liikuntaa ja/tai urheilua järjestävät paikalliset, rekisteröityneet yhdistykset. Avustus myönnetään saajalle harkinnanvaraisena erityisavustuksena.

Seuratuen tavoitteena on edistää matalan harrastuskynnyksen toimintaa. Tuen avulla voidaan kokeilla innovatiivisia toimintamalleja, lisätä toimintaan monipuolisuutta esimerkiksi uusien lajien kautta tai kehittää lajitoiminnan sisällä harrastustoimintaa. Seuratuen avulla voidaan myös vahvistaa toiminnan laatua ja yhteisöllisyyttä, sekä tukea vapaaehtoistyötä. Seuratuella voidaan ennaltaehkäistä liikuntaharrastuksen lopettamista pitämällä nuoret mukana toiminnassa urheilijoina, liikkujina ja seuratoimijoina.

 

Hakuohjeet ministeriön verkkosivuilla

 • Haku avataan 12.11.2018
 • Haku päättyy 14.12.2018 klo 16.15
 • Haku tehdään sähköisenä Suomisport-palvelussa. Hakulinkki avataan 12.11.2018 ministeriön verkkosivuilla.
 • Sähköinen haku ohjeistetaan erikseen hakuympäristössä.
 • Kirjautuminen Suomisportiin on mahdollista 1.11.2018 alkaen. Linkki käyttäjäkirjautumiseen tästä.

Seuratukea 2018 saaneet kaksivuotiset hankkeet (jatkohanke):

 • Haussa lisäksi erillinen lisätietokohta, jolla raportoidaan hankkeen käynnistymisestä eli ensimmäisestä hankevuodesta

Yleisiä huomioita ennen hakua

 • Lue seuratoiminnan kehittämistuen hakuohjeet tarkasti ministeriön verkkosivuilta www.minedu.fi/avustukset
 • Tee hakemuksesi ajoissa (ei viimeisenä hakupäivänä). Sähköistä hakemusta voi tehdä hakuajan puitteissa luonnoksena. Kun hakemuksesi on valmis, lähetät sen hakemuksena eteenpäin.
 • Seuratuen hakupalvelu on Suomisportissa. 1.11 alkaen on mahdollista kirjautua Suomisportin käyttäjäksi ja luoda seura Suomisportiin. Aiemmin seuratukea Seuraverkossa hakeneet seurat ovat valmiina Suomisportissa; kaikkien käyttäjien tulee silti tehdä sama kirjautumisprosessi eli käyttäjävaltuuksien hakeminen.
 • Seuratuen pienin haettava summa 2 500 euroa ja suurin haettava summa 15 000 euroa. Avustus on aina osa hankkeen kokonaisrahoitusta, joten se ei voi kattaa kaikkia kuluja. Omarahoituksen tulee olla vähintään 25 % kustannuksista. Hankkeiden kesto voi olla enintään kaksi vuotta.
 • Jos seuran kehittämissuunnitelma on kaksivuotinen, haetaan nyt ensimmäinen hankevuosi (12kk). Kaksivuotisissa hankkeissa on huomioitava, että seuran omarahoitusosuus kasvaa ja valtionavustus pienenee toiselle vuodelle (= toiminnan vakiinnuttaminen).

Lisätietoa: www.minedu.fi/avustukset